Jak wybrać kartę graficzną
Twój monitor decyduje o klasie GPU, VRAM decyduje o tym, jak długo karta wytrzyma, a zasilacz decyduje o tym, co fizycznie się zmieści. Przejdź przez te trzy pytania po kolei, a krótka lista wybierze się sama.
Dopasuj kartę do swojego monitora
Twój monitor, a nie budżet, powinien decydować o tej klasie GPU, którą kupujesz. Panel 1080p 60 Hz wymaga zupełnie innego sprzętu niż wyświetlacz 1440p 165 Hz, a przepłacanie na kartę, której Twój ekran nie pokazuje, jest najczęstszym błędem w budowaniu. Jako punkt wyjścia: RX 7600 lub RTX 4060 obsłuży 1080p przy wysokich ustawieniach, RTX 4060 Ti lub RX 7700 XT pasuje do 1080p z odświeżaniem, RTX 4070 Super lub RX 7800 XT celuje w 1440p, a 4K przy maksymalnych ustawieniach zaczyna się od RTX 4070 Ti Super i Radeon RX 7900 XT.
VRAM jest prawdziwym limitem
Pamięć graficzna, nie prędkość rdzenia, to coś, co starzeje kartę. Pakiety tekstur, strumieniowanie open-world i śledzenie promieni wszystko podnoszą zużycie VRAM, a karta, która się wyczerpie, wysyka i obniża tekstury, zamiast po prostu obniżać liczbę klatek. Planuj 8 GB tylko do 1080p ze średnimi ustawieniami, traktuj 12 GB (RTX 4070 Super) jako komfortowe dla 1440p dzisiaj, a preferuj 16 GB (RX 7800 XT) lub więcej, jeśli chcesz kilku lat zapasu lub planujesz grać w 4K.
Klasy budżetowe, które faktycznie mają sens
Ustal najpierw całkowity budżet na kartę, a następnie porównaj dwa lub trzy modele w nim, zamiast przekupywać wszystkie klasy naraz. Ogólne przedziały cen ulicznych: poniżej 300 $ to RTX 4060 i RX 7600; 300–450 $ obejmuje RTX 4060 Ti i RX 7700 XT; 450–650 $ to zatłoczony segment średni, gdzie konkurują RTX 4070 Super i RX 7800 XT; 800 $ i więcej kupuje RTX 4080 Super i RX 7900 XTX. Ceny często się zmieniają, więc przed zamówieniem sprawdź aktualne oferty.
Śledzenie promieni i upscaling kształtują obraz
Upscaling znajduje się teraz w menu ustawień większości gier, a dwa ekosystemy się różnią: DLSS produkuje czystszy obraz i jest wyłączny dla NVIDIA, podczas gdy FSR działa na dowolnej karcie, w tym RX 7800 XT. Śledzenie promieni to większe rozdzielenie. Tryby path-traced takie jak preset Overdrive w Cyberpunk 2077 działają komfortowo tylko na kartach NVIDIA, dzięki silniejszemu sprzętowi RT plus DLSS Frame Generation. AMD kontruje szybszą czystą rasteryzacją w tej samej cenie, co ma znaczenie, jeśli grasz z wyłączonym śledzeniem promieni.
Sprawdź resztę konfiguracji
Karta graficzna potrzebuje prądu, miejsca i procesora, który jej nie zahamuje. RTX 4070 Super dobrze łączy się z jakościowym zasilaczem 650 W i używa złącza 16-pin 12V-2x6 (adapter znajduje się w pudełku), podczas gdy RX 7800 XT chce około 700 W przez dwa kable 8-pin. Zmierz obudowę przed zamówieniem: nowoczesne karty średniej klasy mierzą 300–330 mm długości i 2,5 do 3 grubości. Łączenie 4070 Super z Ryzen 7 7800X3D utrzymuje płynną liczbę klatek w 1080p i 1440p bez wąskiego gardła procesora.